Szürkehályog műtét: Hogyan válasszak megfelelő sebészt?
Sokan szenvednek látási zavaroktól, főleg idősebb korban. Ezek előidézője legtöbbször nem más, mint a szürkehályog. Viszont, ha műtétre kerül a sor, egyáltalán nem mindegy, hogy kit választ. Egy jó orvosnak segítenie, támogatnia kell a beteget minden folyamatnál. Ezért is népszerű Dr. Nagymihály Attila szürkehályog specialista. Ugyanis a doktor úr a pácienst az elejétől a végéig szemmel tartja. Minden mozzanatra kellő mértékű figyelmet szentel, ráadásul óriási tapasztalattal rendelkezik.
Az általa eddig elvégzett beavatkozások egytől-egyig sikeresek voltak. Amennyiben Ön is a következőktől szenved, látogasson el a specialistához! Ha nem lát jól sötétben, elhalványulnak a színek, homályosodik a látása, sokszor káprázik a szeme, illetve többször szenved kettős látástól, akkor lehet, hogy szürkehályog van a szemén. Ennek pontos megállapításához azonban szükség van egy szemész szakorvosra. A szakember egy speciális eszközzel meg tudja vizsgálni a retinát. Ehhez először pupillatágítót csepegtetnek a szembe, majd a gép segítségével láthatóvá válnak a szemen lévő elváltozások.
Hogyan történik a szürkehályog kezelése?
A szürkehályog a szem külső részén jelenik meg először. Az évek múlásával pedig szépen lassan elkezd a szem belseje, a szivárványhártya és a pupilla felé haladni. Az előrehaladottabb állapot már a látást is erősen befolyásolja. A szürkehályog kezelése semmilyen szemcseppel nem lehetséges. Amennyiben komolyabb elváltozás alakul ki, akkor csak és kizárólag a szaruhártya eltávolítása jelentheti a megoldást. A szaruhártya a szemcsarnok felett helyezkedik el. A szürkehályog, vagyis cataractának, a szaruhártyát támadja meg.
Ezért alakul ki homályos látás, hiszen a pupilla előtt nem lesz tiszta a látókép. A műtéttől egyáltalán nem kell tartani. Teljesen fájdalommentes és pár percet vesz igénybe. A zsibbasztó cseppek után következik a szemek kipeckelése. Ettől sem kell félni, hiszen csak kicsi kellemetlenséggel jár együtt. Műkönnyet is folyamatosan kap a beavatkozás közben, hogy a szem ne száradjon ki. A sérült szemlencsét az orvos egy kisebb méretű, 2-3 milliméteres metszésen keresztül kihúzza, a helyére pedig beilleszti az új, egyénre szabott műlencsét.
A szürkehályog műtét után mire kell ügyelni?
Először, mint minden altatásban, illetve bódításban, helyi érzéstelenítésben végzett műtét után, a szürkehályog eltávolításánál is oda kell figyelni a szövődmények elkerülésére. A műtétet követő napokban fontos a pihenés, valamint a hirtelen mozdulatok, a hajolgatás kerülése. Nagy terhek felemelése és cipelése 4-6 hétig nem ajánlott.
Ugyanis a szemben nagyon érzékeny, vékony vénák húzódnak. Ezek erőltetés hatására könnyedén elpattanhatnak. A szürkehályog műtét során bemetszik a szaruhártyát, ez nem jár fájdalommal, viszont a hegnek gyógyulnia kell, ez pedig időbe telik. Mivel a szem érzékeny a külső behatásokkal szemben, nem érdemes kockáztatni. Inkább tartsa be az orvos által javasolt óvintézkedéseket! Használja a kiírt szemcseppet és óvakodjon a megerőltető munkavégzéstől!