Minden gépkocsi-tulajdonos tisztában van azzal, hogy ha az autójával balesetet okoz, akkor a kötelező biztosítása fedezi a vétlen fél kárát. Ebben az esetben a bonus malus besorolása csökkenni fog, ami a kötelező biztosítás díjának emelkedését vonja maga után. Mi a teendő? Ilyen kérdésekre is választ kaphatsz a www.biztoshely.hu weboldalon.

Ugyanis van lehetőséged arra, hogy elkerüld a bonus malus fokozatod csökkenését. Ha vállalod, hogy a kifizetett kárösszeget rendezed a biztosító felé, akkor ugyanabban a besorolásban maradhatsz. Persze, nem mindig éri meg ezt a megoldást választani, mivel gyakran magasabb a kár értéke, mint amennyivel drágulna a kötelező biztosításod.

Tehát, érdemes jól megfontolnod, hogy mit választasz. A bonus malus rendszerről való tudnivalókat egy helyen találod meg a Biztoshely biztosítási portálon. Szükséged van minden információra, ha minden nap vagy gyakran ülsz kormány mögé, hogy pontosan tisztában légy a lehetőségeiddel egy esetleges káresemény alkalmával.

A kötelező díja és a bonus malus

A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás díját több tényező befolyásolja, többek között a szerződő fél bonus malus besorolása is. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy a bonus fokozatban lévő ügyfelek kötelező biztosításának díja alacsonyabb, mint azoké, akik valamilyen károkozás miatt átkerültek a malus osztályba.

Tulajdonképpen a biztosítók így díjazzák a balesetmentes vezetést, illetve büntetik a balesetet okozó ügyfeleket. A kgfb szerződés megkötésekor minden szükséges adatot célszerű megadni az adott biztosítónak, ami befolyásolhatja a bonus malus besorolást. Jó, ha ismered a bonus malus besorolásodat, amit például váltás esetén kérhetsz el a régi biztosítótól.

Amennyiben nem okoztál egyetlen káreseményt sem az elmúlt évben, azaz a bonus rendszerbe tartozol, akkor biztos lehetsz benne, hogy alacsonyabb lesz a köteleződ díja. Senkinek sem mindegy, hogy mekkora összeget kell kifizetnie erre a biztosításra, úgyhogy anyagi szempontból is megéri balesetmentesnek maradni.

A bonus malus kategóriái

Ha valami miatt nem tudod bemutatni a bonus malus besorolásodat a biztosítónak, akkor az új kötelező megkötésekor a társaság az A00 szint kategóriába sorol be. Ez az alapdíjas szint, amibe azok kerülnek, akik újonnan kötnek szerződést, vagy nem azonosítható be a bonus malus fokozatuk.

A következő kategória a B001-B10, amibe az új szerződés megkötése utáni évfordulókor lehet feljebb lépni. Így kerülhetsz a bonus osztályba. Ebbe a csoportba az léphet feljebb, aki az úgynevezett megfigyelési időszak során megfelel az elvárásoknak. A feltétel az, hogy kármentes maradjon, és legkevesebb 9 hónapja rendelkezzen kötelező biztosítási kontraktussal.

Az M01-M04 fokozatban már lényeges az, hogy hányszor és milyen járművel okozol kárt. Ha motorral vagy személyautóval okozol balesetet, az élő besorolási szinthez képest azonnal két osztályt esik a fokozatod, két darab károkozás után pedig hat osztállyal lejjebb sorol a biztosító. A szabályozás alapján ebbe a legszigorúbb kategóriába azok kerülnek, akik a megfigyelési időszak során legkevesebb négyszer okoztak kárt.